A | A | A

Palestinas flagg heist ved UNESCOs hovedkvarter i Paris

Last updated: 14/12/2011 // Palestina blir UNESCOs 195. medlemsland. President Mahmoud Abbas la særlig vekt på bevaring av palestinsk kulturarv i sin tale til medlemslandene.

Tirsdag 13. desember ble det palestinske flagget heist for første gang ved UNESCOs hovedkvarter i Paris. I sin tale til medlemslandene vektla president Mahmoud Abbas bevaringen av Palestinas kulturarv som en viktig konsekvens av medlemskapet i UNESCO. Abbas nevnte også ønsket om en tostatsløsning med Israel og muligheten for medlemskap i andre FN-organer. Også Palestinas utenriksminister Riad al-Maliki var til stede under seremonien. UNESCOs konstitusjon ble signert i London tidligere i høst.

 

Den 31. oktober, under UNESCOs 36. Generalkonferanse, gikk 107 av UNESCOs medlemsland inn for et palestinsk medlemskap i FNs organisasjon for utdanning, kultur, vitenskap og kommunikasjon. 14 land stemte nei. 52 land stemte avstående. Norge stemte ja, i likhet med Finland og Island av de nordiske landene. UNESCO er det eneste særorganet i FN som så langt har stemt ja til et palestinsk medlemskap. Et medlemskap i UNESCO, for en stat som ikke er FN-medlem, krever en anbefaling fra organisasjonens eksekutivråd i tilegg til et flertall på to tredeler av medlemslandene som er til stede og stemmer under organisasjonens generalkonferanse.

 

Generaldirektør Irina Bokova la i  sin tale vekt på at et medlemskap i UNESCO også fører med seg forpliktelser.

 

Palestina har søkt om medlemskap i UNESCO siden 1989.

 

Palestinas UNESCO-medlemskap har vært omstridt i FN-organisasjonen. USA og Israel har trukket tilbake sine økonomiske bidrag til organisasjonen, som nå står overfor utfordringer med 167 millioner dollar mindre til organisasjonens aktiviteter for 2012-2013.

Les mer på UNESCOs hjemmesider her og og UD her.


Share on your network   |   print